Napětí kolem finálového duelu se stupňuje nejen mezi fanoušky, ale i v oficiálních strukturách. Pořádající město přijalo bezprecedentní bezpečnostní opatření, která výrazně ovlivní čtvrteční dění ve městě. „Zápas byl oficiálně označen jako utkání se zvýšeným bezpečnostním rizikem, očekává se příjezd velkého počtu trnavských fanoušků,“ uvedla radnice ve svém oznámení na sociálních sítích. Vedení města proto vyzvalo obchodníky v okolí stadionu, aby 1. května ponechali své provozovny uzavřené, a obyvatelům doporučilo vyhnout se centru, parku i místnímu hřbitovu.
„Důrazně doporučujeme od 11:00 do 19:00 ponechat pohostinská zařízení – zejména v centru města a v okolí stadionu – uzavřená. Hřbitov na Malodvornícké cestě bude zavřený od 10:00 do 19:00. Prosíme vás, abyste během tohoto období nenavštěvovali ani volnočasový park,“ pokračuje výzva města, která byla zveřejněna v maďarštině i ve slovenštině. Podle radnice jsou opatření nezbytná k zajištění bezpečnosti všech obyvatel i návštěvníků.
Zároveň radnice nabídla alternativní program – například sportovní aktivity v Malém Blahově či tradiční stavění máje s kulturním doprovodem. „Cílem opatření je zajistit bezpečnost všech obyvatel i návštěvníků,“ dodává výzva města.
Bezpečnostní plán vznikl po mimořádném jednání městského zastupitelstva, které bylo svoláno kvůli událostem při nedávném derby místního klubu s bratislavským Slovanem. Zápas musel být přerušen kvůli pyrotechnice i napjaté atmosféře mezi fanoušky.
Kritika na celou situaci však přišla vzápětí ze strany Slovenského fotbalového svazu. Ten varoval před stigmatizací fanoušků jako celku a zdůraznil, že právě místní klub o pořádání finále sám usiloval. Svaz označil postup města za přehnaný a připomněl, že loňský duel stejných týmů v Košicích proběhl navzdory rizikovému statusu bez větších problémů.
„Není přípustné, aby byl fotbal vnímán jako hrozba. V drtivé většině se fanoušci chovají kultivovaně. Tento přístup může situaci spíše vyhrotit,“ stojí v oficiálním prohlášení.
Podle svazu navíc podobný přístup vrhá špatné světlo na město i celou zemi. „Nelze si představit, že by se něco podobného opakovalo i během letního mistrovství Evropy do 21 let, jehož část se zde odehraje. To by byla ostuda pro celé Slovensko,“ varuje dále svaz a vyzval ke zrušení zmíněných doporučení.
Vyjádření Slovenského fotbalového svazu
Slovenský fotbalový svaz s velkým překvapením a nevolí zaregistroval komunikaci vedení, resp. primátora města Dunajská Streda týkající se finálového zápasu Slovnaft Cupu, který se uskuteční 1. května. Mimo jiné i z toho důvodu, že Výkonný výbor SFZ o dějišti finálového zápasu rozhodl také na základě žádosti klubu DAC 1904 Dunajská Streda.
Skutečnost, že byl z hlediska bezpečnosti vyhodnocen jako rizikový, nemůže a nesmí být záminkou ke stigmatizaci a kriminalizaci fotbalových fanoušků jako potenciální hrozby pro obyvatele Dunajské Stredy. Jako nesmyslná a neuctivá považujeme doporučení na uzavírání gastronomických provozů, stejně jako varování, aby se obyvatelé – údajně v zájmu vlastní bezpečnosti – vyhýbali centru města, okolí stadionu, hřbitovu či volnočasovému parku.
Připomínáme, že finálový zápas stejných soupeřů před rokem byl rovněž definován jako rizikový, ale nikoho v Košicích ani nenapadlo komunikovat tímto způsobem – právě naopak. Fanoušci se tam ve městě i na stadionu postarali o skvělou atmosféru a výrazně přispěli k tomu, že šlo o vydařenou sportovní událost.
Jsme přesvědčeni, že fotbaloví fanoušci finálového zápasu, kteří na něj přicestují, nepředstavují hrozbu pro nikoho – naopak, mohou si z města odnést příjemné zážitky a také pozitivně přispět k jeho ekonomice – tak, jak je to běžné v případě významných fotbalových zápasů u nás i v zahraničí.
Tento „bojkotový“ přístup vedení, resp. primátora města Dunajská Streda je ve svém důsledku kontraproduktivní a nebezpečný, zejména s ohledem na skutečnost, že na stadionu v Dunajské Stredě se uskuteční čtyři zápasy finálového turnaje ME do 21 let. Nedovedeme si představit, že by se podobná komunikace a přístup k fotbalovým fanouškům měly opakovat – byla by to nejen ostuda města Dunajská Streda, ale i Slovenska jako země.
Vyzýváme ke zrušení těchto doporučení a distancujeme se od nich.
Už teď je zřejmé, že ne všechny podniky v okolí stadionu hodlají výzvy města uposlechnout. „Prvního května budeme mít otevřeno,“ reagovalo jedno z bister v těsné blízkosti MOL Arény přímo pod příspěvkem radnice na sociálních sítích. „Pro policii bude sleva pět procent,“ dodala restaurace s nadsázkou, čímž zjevně narážela na avizovanou zvýšenou přítomnost bezpečnostních složek ve městě.
Právě policie oznámila, že na čtvrteční zápas připravila rozsáhlá opatření. Do ulic Dunajské Stredy budou nasazeni policisté z celého Slovenska. „Na finále má přijít až 10 000 fanoušků. Policisté budou dohlížet na to, aby si všichni mohli užít klidný a ničím nerušený fotbalový zážitek,“ uvedlo krajské ředitelství policejního sboru v Trnavě, které zároveň varovalo, že za výtržnosti hrozí dvojnásobné pokuty, až do výše 1 000 eur (přibližně 25 tisíc korun).
This news was originally published on this post .
Be the first to leave a comment