„Bolí mě prsty i nehty na nohou. Nemohl jsem ani běžet,“ stěžoval si fotbalista Atlétika Madrid Marcos Llorente, když se při vstupu do turnaje mořil v Kalifornii v bezmála čtyřicetistupňové výhni.
„Není možné ani trénovat,“ hlásil z Philadelphie zase kouč Chelsea Enzo Maresca, když uviděl údaje: Vlhkost 45 procent, teplota vzduchu 37 stupňů Celsia. A ta pocitová? Ještě o dost vyšší.
Kouč Dortmundu Niko Kovač zase v Cincinnati nařídil náhradníkům, aby zůstali raději v šatně a neseděli na střídačce. „Bylo tam jako v sauně.“
Do toho nezapomeňte na striktní americký protokol, při němž se sportovní události musí minimálně na půl hodinu přerušit, jakmile se v okolí deseti mil objeví blesk.
Fotbal v Americe má problém, i když se na obloze zrovna nežení čerti. Vedra ho spalují. V Severní Americe začíná 11. června 2026 světový šampionát, který nabobtnal na rekordních 48 týmů a 104 zápasů. Možnost odkladů a přesunů? Prakticky nemožná.
Těšíte se? Bojíte se? Co se vám honí hlavou, když pozorujete americké dění?
A pozor, zkušenosti, fakta a poznatky odborníků znějí ještě děsivěji než současná realita.
Odborníci: Co kdybychom hráli v devět ráno?
Spojené státy uspořádaly mistrovství světa už v roce 1994. A jednalo se o nejžhavější šampionát. „Teploty na Floridě a Texasu překračovaly 38 stupňů,“ uvedl hlavní meteorolog BBC Simon King.

Foto: Nick Wass, ČTK/AP
Pokrývka hlavy nebo mokrý ručník jsou na spoustě zápasů MS téměř nutností.
Například duel Irů s Mexikem měl tehdy v Orlandu výkop v pravé poledne, teplota dosahovala 41 stupňů Celsia a gólman Packie Bonner si vybavuje: „Mozek jsem měl jak v mlze. Ovlivní to váš úsudek.“
I pár nedávných zážitků dokládá, že se z fotbalu v USA stává v letních měsících riziková profese.
V roce 2017 zkolabovala anglická útočnice Rachel Dalyová při utkání ženské NWSL. Loni putoval do nemocnice asistent rozhodčího Humberto Panjoj, když padl vyčerpáním při klání na turnaji Copa America.
„Vědci mají jasno, že s klimatickými změnami se budou častěji objevovat vlny veder. „V červnu 2023 byla na Floridě, v Texasu i Mexiku pozorována extrémní vlna veder, která trvala celé týdny. V mexickém Monterrey se průměrná teplota blížila 50 stupňům, v Miami to bylo 44 stupňů,“ přiblížil meteorolog King.
„Je nemožné predikovat, zda se za rok vlna veder objeví. Mohlo by se ale jednat o nejteplejší mistrovství světa v historii,“ doplnil.
Počátkem roku výzkumníci z Královské univerzity v Belfastu upozornili, že teploty na 14 ze 16 stadionů mohou být při šampionátu extrémně nebezpečné. Většina arén nemá dostatečné zastínění nebo chladící systém.

Foto: Erik Verduzco, ČTK/AP
Úmorné vedro komplikuje život i fanouškům na tribunách.
Hráčská asociace FIFPro zase varuje, že hned na šesti místech by se neměly hrát odpolední duely.
Nahuštěný program i vhodný vysílací čas pro evropské publikum tlačí k tomu, že výkopy prvních duelů by měly být v poledne. Oficiální termíny se oznámí po prosincovém losu turnaje, ale BBC po diskuzi s fundovanými osobami odhaduje, že by se mělo jednat o časy 12.00, 15.00, 18.00 a 21.00.
Odborníci navrhují revoluční myšlenku, zda by nemohly začínat duely i v devět ráno místního času. Klidně i finálové utkání, které se odehraje 19. července na The MetLife Stadium v New Jersey, v jehož okolí minulý týden naměřili meteorologové 39 stupňů.
S oteplováním se potýkají i další významné sportovní události. Žár spaloval i loňskou letní olympiádu v Paříži. Do časnějších ranních hodin se šibuje se starty v jiných sportech, jako je atletika nebo triatlon.
„Ideální by samozřejmě byl přesun na klimatizované stadiony nebo do chladnějšího období roku. Nicméně jsme uvázli v rozhodnutí, takže nám zbývá jedině posun na chladnější denní dobu,“ vysvětluje Mike Tipton – profesor univerzity v Porthmouthu a expert na vliv extrémních teplot na lidské tělo.
„Zdravotní rizika se netýkají pouze hráčů, ale také funkcionářů a diváků, z nichž jsou mnozí mnohem méně zdatní než samotní sportovci. FIFA by se měla zamyslet nad tím, kde, kdy a jak takové zápasy hraje. Možná by se mohlo uvažovat nad tím, že zápas by se místo poločasů dělil na čtvrtiny,“ dodal Tipton.
Vždyť máme občerstvovací pauzy, reaguje FIFA
FIFA už při minulém šampionátu způsobila revoluci, když kvůli pořádajícímu Kataru přesunula turnaj poprvé v historii z letního termínu do listopadu a prosince. S termínem bude hýbat i v roce 2034, kdy mistrovství světa přiklepla Saúdské Arábii.
Proto trochu zarazí, že za rok Mundial bez větších debat umístí FIFA do míst, kde bude hazardovat. Americká vedra nebudou překvapivá, ale očekávaná.
A pro fotbal se spalujícím výhledem se vymýšlí pouze dílčí úpravy.
FIFA se dušuje, že týmy budou mít na šampionátu mezi zápasy minimálně třídenní pauzy. Připomněla, že současné regule umožňují pět střídání, k nimž přibyde ještě jedno další v případném prodloužení.
Už na současném klubovém turnaji se FIFA drží svých příruček, při nichž se při teplotě 32 stupňů Celsia nařizují uprostřed poločasů povinné občerstvovací pauzy. Vědecké poznatky hovoří o tom, že se sportování stává rizikovější už v 28 stupních.
Hráčská asociace FIFPro by si představovala, aby se už při takové teplotě mohli hráči občerstvit a ochladit. Na pondělní tiskové konferenci navrch lékař hráčských odborů Vincent Gouttebarge apeloval, aby se na šampionátu klubů prodloužily poločasové pauzy na dvacet minut, aby se rozhicovaná těla hráčů víc zklidnila.
„Chápeme, že přesunování zápasů kvůli horku je na turnaji složitější než v ligové soutěži,“ podotkl zase ředitel odborů politiky FIFPro Alexander Bielefeld. „Jsme ale přesvědčeni, že se upřednostňují komerční zájmy před zdravím a bezpečností.“
Současný turnaj v USA není pouze o vítězích, ale také o těch, kteří přežijí.
A za rok při daleko sledovanějším turnaji tomu nebude jinak. Zvykejte si.
This news was originally published on this post .
Be the first to leave a comment